Novinky a aktuální informace

ProQuest přichází jako první s 360° videi a virtuální realitou

24. 6. 2019 - ProQuest

Vybraná videa na platformě ProQuest, ProQuest One™ Academic a v novém rozhraní Alexander Street nabízejí prvky virtuální reality a 360stupňové video (nebo sférické video, někdy 360° video). ProQuest je tak první akademická platforma pro streamovaná videa, kde se studenti mohou ponořit do studia prostřednictvím virtuální reality.

S využitím nejmodernějších technologií od renomovaných multimediálních společností, jako jsou např. Within a CNN, jsou tyto filmy natočeny 360° kamerami. Při přehrávání na notebooku se jeví jako panoramatické, což divákovi umožňuje plnou kontrolu nad úhlem přehrávání. Při sledování na mobilním telefonu se speciálními „kartonovými“ brýlemi, jako jsou Google Cardboard nebo Daydream, vytvářejí zcela pohlcující zážitek, který umisťuje diváka do scény.

Virtuální realita a 360° záběry jsou k dispozici pro rostoucí počet dokumentárních filmů, a další budou přibývat. Podívejte se na svém počítači nebo mobilu na následující ukázky:

V následujícím blogu se dočtete, jak se tato videa produkují a jak virtuální realita mění způsob, jakým se učíme.

Jak se snadno a rychle dostat k DRM-Free titulům u ProQuestu?

20. 6. 2019 - ProQuest

Na platformě Ebook Central® společnosti ProQuest je již dostupných více než 170 000 e-knih bez ochrany DRM (Digital Right Management). U titulů bez DRM odpadá nutnost použití speciálního software na jejich načtení ve formátu PDF nebo EPUB. Není u nich omezení pro tisk, kopírování nebo stahování. Stahovat je možné kapitoly i celé knihy, ať už do počítače, na tablet nebo do čtečky.
Pokud chcete své vyhledávání omezit primárně na tyto tituly, postupujte následovně:

 1. Použijte rozšířené vyhledávání (Advanced search)
 2. Vpravo je k dispozici filtrování dle statusu knihy
 3. Vyberte „Unlimited Copy, Print & Download“ a klikněte na Hledat (Search)

Knihovny si mohou zakoupit tyto e-knihy jednotlivě, formou předplatného nebo prostřednictvím akvizičních modelů založených na využití – DDA a ATO, prostřednictvím AiP/AiB nebo služby LibCentral®. K dispozici je záznam webináře o využití DRM-free titulů.

Máte zájem o více informací, seznam/ceník DRM-free titulů nebo o zkušební přístup? Kontaktujte Filipa Vojtáška (ČR) nebo Miriam Suchoňovú (SR).

ProQuest LibGuides - šikovné návody pro začátečníky i knihovníky

13. 6. 2019 - ProQuest

Produktové informace, tipy na vyhledávání, videotutoriály a mnoho dalšího lze pohromadě najít v tzv. LibGuides (online stránky s komplexními informacemi o produktu, pro všechny uživatelské úrovně).

Nově zveřejněné LibGuides:

Rozcestník ke všem ProQuest LibGuides se nachází na adrese proquest.libgu­ides.com.
Máte zájem o návody v češtině ke konkrétní databázi? Napište nám.

6007 nových e-kníh v Academic Complete

30. 5. 2019 - ProQuest

Od začiatku roku pribudlo do Academic Complete 6007 nových kníh, najmä od Wiley, Elsevier, Oxford University Press, Routledge, De Gruyter, Information Age Publishing, Wolters Kluwer Health, ale aj Karolinum Press. Z toho 300 e-kníh je na zozname Resources for College Libraries, 46 na zozname Doody Core Titles a 54 získalo ocenenie Choice OAT.

Tematické kolekcie sú rozšírené o:

 • The Arts – 264 e-kníh
 • Business – 520 e-kníh
 • Education – 436 e-kníh
 • Health & Medicine – 648 e-kníh, z toho 41 je na zozname Doody Core Titles
 • History – 669 e-kníh
 • Law – 147 e-kníh
 • Literature & Language – 779 e-kníh
 • Religion & Philosophy – 533 e-kníh
 • Science & Technology – 1094 e-kníh
 • Social Sciences – 944 e-kníh

Radi vám pošleme celý zoznam nových titulov v Academic Complete alebo tematických kolekciách, ktoré sú jej súčasťou. Chcete dohodnúť školenie k Ebook Central? Máte záujem o predplatné pre vašu inštitúciu?

Ulrichsweb - co knihovníci na této databázi oceňují a co je nového

27. 5. 2019 - Ex Libris, a ProQuest company

Renomovaná databáze Ulrich's poskytuje bibliografické informace o seriálech z celého světa (časopisech, ročenkách, nepravidelných pokračováních a dalších titulech, vydávaných v minulosti nebo současnosti). V roce 2018 proběhl průzkum mezi stávajícími předplatiteli z řad knihoven, celkem se sešlo 234 odpovědí, nejčastěji z akademických knihoven od pracovníků zodpovědných za e-zdroje. Databáze jim velmi často slouží v referenčních službách, v akvizici, katalogizaci, pro budování fondu nebo správu elektronických zdrojů. Celkové hodnocení této služby (na škále 1–10) – známku 7 a vyšší udělilo 87 % knihovníků.

Pro které úkoly považují knihovníci databázi za velmi užitečnou/uži­tečnou:

 • verifikace správnosti metadat seriálu (89 %)
 • vyhledání, ve kterých zdrojích je titul indexován (85 %)
 • zjišťování historie titulu (85 %)
 • vyhledání, kde je titul dostupný online (82 %)
 • identifikace příbuzných seriálů (69 %)

Kompletní výsledky průzkumu viz krátký webinář a prezentace.

Od května 2019 mohou předplatitelé nastavit prolinkování na službu SHERPA/RoMEO, na úrovni titulu. Uživatelé a knihovníci tak na jedno kliknutí získají také informace o open access politice vydavatele konkrétního časopisu, a dále detailní info o přístupu vydavatelů vědeckých časopisů k otázce (auto)archivace – jaká verze článku může být archivována, kde může být archivována a jaké podmínky se k tomu vztahují.

Podpořte využití e-knih ProQuest díky novému portfoliu marketingových materiálů!

23. 5. 2019 - ProQuest

Předplácí-li vaše instituce některou z kolekcí na platformě ProQuest Ebook Central, či nakupuje jednotlivé tituly dostupné na této platformě, může nyní pro jejich propagaci využít nově vytvořené marketingové materiály, které jsou k dispozici v rámci ProQuest Ebook Central Libguides. Jde zejména o:

 • videa s návody na vyhledávání a používání různých nástrojů
 • propagační letáky
 • reklamy pro zveřejnění přes sociální sítě (Twitter, Facebook, ap.)
 • záložky k vytištění
 • digitální bannery
 • plakáty
 • náhledy uživatelského rozhraní

Nenechte si ujít sérii webinářů pro knihovníky – Ebook Central Academy, jejich přehled naleznete na našich www stránkách. Jeden z chystaných webinářů bude zaměřen speciálně na propagaci – Driving Usage with New Ebook Central Marketing Materials.

Ozvěte se nám (ČR nebo SR), pokud máte zájem o školení vašich uživatelů nebo knihovníků, uvítáte pomoc s propagací e-knih, ap.

Rok 2018 v ekonomických databázach ProQuest

14. 5. 2019 - ProQuest

Počas roku 2018 do ekonomických databáz na platforme ProQuest pribudli:

Odkazy vydavateľstiev a publikácií slúžia používateľom s aktívnym prístupom k ProQuest Central, prémiovým kolekciám a odborovým databázam. Vedú priamo do služby ProQuest, pokiaľ ste v internetovej sieti vašej organizácie alebo využívate vzdialený prístup.

Hodil by sa vám celý zoznam titulov? Chcete dohodnúť školenie u vás alebo online? Kontaktujte Luciu Poledníkovú.

Čo priniesol rok 2018 do medicínskych databáz ProQuest

13. 5. 2019 - ProQuest

Počas roku 2018 pribudlo do medicínskych databáz na platforme ProQuest úplné texty 59 recenzovaných časopisov vrátane:

Z iných druhov publikácií:

Premenované sú dve databázy. Z Family Health Database je Consumer Health Database a Health Management Database je po novom Healthcare Administration Database

Odkazy vydavateľstiev a publikácií slúžia používateľom s aktívnym prístupom k ProQuest Central, prémiovým kolekciám a odborovým databázam. Vedú priamo do služby ProQuest, pokiaľ ste v internetovej sieti vašej organizácie alebo využívate vzdialený prístup.

Hodil by sa vám celý zoznam titulov? Chcete dohodnúť školenie u vás alebo online? Kontaktujte Luciu Poledníkovú.

ProQuest Central: čo je nové za rok 2018

10. 5. 2019 - ProQuest

Používatelia ProQuest Central majú odteraz prístup ku všetkým plnotextovým databázam z prémiovej kolekcie pre prírodné vedy a techniku. Okrem rozšíreného obsahu sa stretnete aj s novými názvami.

Z Computing Database a Biology Database sú Computer Science Database a Biological Science Database. Z Health Management Database je Healthcare Administration Database a z Family Health Database je Consumer Health Database.

Na úrovni publikácií počas roku 2018 pribudlo do ProQuest Central a mnohoodborových databáz 401 vedeckých časopisov vrátane:

Z iných druhov publikácií:

Odkazy vydavateľstiev a publikácií slúžia používateľom s aktívnym prístupom k ProQuest Central, prémiovým kolekciám a odborovým databázam. Vedú priamo do služby ProQuest, pokiaľ ste v internetovej sieti vašej organizácie alebo využívate vzdialený prístup.

Hodil by sa vám celý zoznam titulov? Chcete dohodnúť školenie u vás alebo online? Kontaktujte Luciu Poledníkovú.

ProQuest rozšíril a premenoval prírodovedné a technické databázy

8. 5. 2019 - ProQuest

Na základe odozvy od knihovníkov z celého sveta rozšíril ProQuest databázy z prírodných vied a techniky o nové odbory.

Rovnako ako v roku 2016 ProQuest sprehľadnil e-zdroje, aby už ich názov informoval o ich obsahu. Collection spája plnotextové, abstraktové a bibliografické informácie, Database obsahuje úplné texty a, ako názov napovedá, Index sprístupňuje bibliografické záznamy a abstrakty.

Aj naďalej ich zastrešuje ProQuest SciTech Premium Collection. Obsah je rozdelený na sedem kolekcií, každá obsahuje plnotextové, abstraktové a bibliografické databázy:

 • Environmental Science Collection
 • Agricultural Science Collection, je v podstate AGRICOLA obohatená o úplné texty
 • Biological Science Collection
 • Earth, Atmospheric & Aquatic Science Collection
 • Materials Science Collection
 • Engineering Collection
 • Advanced Technologies & Aerospace Collection

Dobrá správa pre používateľov ProQuest Central a ProQuest One Academic: všetky plnotextové databázy v SciTech Premium Collection sú odteraz aj súčasťou týchto mnohoodborových kolekcií.

V květnu se v Praze uskuteční seminář se zaměřením na akvizici elektronických knih

8. 5. 2019 - Albertina icome Praha

úterý 21. května zveme všechny zainteresované knihovny na ProQuest Day věnovaný akvizici elektronických knih na platformě Proquest Ebook Central a využití videokolekce Academic Video Online v rámci výuky na vysoké škole. Zástupci českých i zahraničních knihoven budou sdílet praktické zkušenosti s nákupem elektronických knih, představeny budou různé akviziční strategie (PDA/DDA – akvizice řízená uživateli, moderovaný nákup). Prostor bude také pro dotazy účastníků.

Seminář pořádají Albertina icome Praha a společnost ProQuest, jejíž zástupce vystoupí s příspěvkem What Do Students and Faculty Need in a Research Database? The Librarian’s Per­spective.

Začátek akce je v 10:30, občerstvení na místě je zajištěno. Účast je bezplatná, přihláška je k dispozici online.