Novinky a aktuální informace

Archiv kultovního hudebního časopisu Rolling Stone na ProQuestu

16. 7. 2021 - ProQuest

Archiv jednoho z nejlegendár­nějších a nejvlivnějších spotřebitelských časopisů v historii – Rolling Stone – je nyní poprvé k dispozici a snadno přístupný v digitální prostřednictvím platformy ProQuest. Rolling Stone je jedním z nejvlivnějších časopisů 20. a 21. století se zaměřením na hudbu, film, kulturu a kontrakulturu.

Archiv časopisu Rolling Stone s plnobarevným celostránkovým obsahem uživatelům poskytuje kdykoli a odkudkoli přístup k celému archivu časopisu od roku 1967 až do současnosti. Rolling Stone je klíčovým zdrojem a průvodcem pro pochopení dějin hudby, filmu, televize, zábavy a popkultury. Archiv je určen nejen pro hudební nadšence, ale také pro výzkum v oblasti historie a politiky 20.-21. století, hudby, kulturních studií, mediálních studií, sociologie, amerických studií a dalších společenskovědních a humanitních oborů. Mezi významné novináře a autory, kteří do časopisu přispívali, patří Hunter S. Thompson, Patti Smith, Tom Wolfe, Richard Avedon a Annie Leibowitzová.

Všechna čísla byla zdigitalizována od první do poslední stránky, tzn. že inzeráty, fotografie, ilustrace a recenze jsou k dispozici ve vysoké obrazové kvalitě. Všechny články a speciální obsah jsou indexovány. Samozřejmostí je fulltextové vyhledávání.

Archiv je k dispozici akademickým institucím a veřejným knihovnám na základě předplatného nebo trvalého nákupu. Pro bližší informace kontaktujte Filipa Vojtáška nebo Miriam Suchoňovú.

PhD práce dalších špičkových univerzit najdete nově v ProQuest Dissertations & Theses Global

12. 7. 2021 - ProQuest

Další dvě věhlasné evropské univerzity – německá Friedrich-Alexander-Universität Erlangen-Nürnberg a švédská Karolinska Institutet nově uveřejňují doktorandské práce svých studentů v databázi ProQuest Dissertations & Theses Global™ (PQDT). Záznamy budou indexovány také v Google Scholar.

PQDT aktuálně poskytuje přístup k 2,7 milionům plných textů a 5 milionům abstraktů. Do databáze přispívá přes 4 200 světových univerzit, a to v různých jazycích. Obsah databáze lze křížově prohledávat s dalšími zdroji na platformě ProQuest

Dizertace jsou neocenitelným zdrojem informací o nově vznikajícím výzkumu, jsou v nich prezentovány nové myšlenky a trendy, a často obsahují data a výsledky laboratorních experimentů, terénních prací, průzkumů a statistik, které časopisy nezahrnují. Cenné jsou také rozsáhlé bibliografie. V PQDT jsou k dispozici práce laureátů Nobelovy ceny, vítězů Pulitzerovy ceny, ale také známých herců, hudebníků, aktivistů, ad. Více viz ProQuest Dissertations & Theses – You can do more.

Univerzity z ČR a SR srdečně zveme, aby se informovaly o možnosti začlenění svých disertací do programu Digital Archiving and Access. Participujícím školám je poskytován zdarma i přístup k jejich vlastním disertacím převedeným do elektronické podoby. A od roku 2021 mají k dispozici Electronic Theses and Dissertations Dashboard, který vizuální formou prezentuje chování uživatelů a statistiky. Přečtěte si zkušenosti univerzit s ETD nebo zhlédněte záznam prezentace z letošního ProQuest Day.

Ušetrite pri nákupe e-kníh od Brill, Packt a ďalších vydavateľstiev

9. 7. 2021 - ProQuest

Do 30. 9. 2021 získate zľavu 25 % pri nákupe e-kníh vydavateľstiev Brill, Diplomica Verlag, Duncker & Humblot, International Labor Organization (ILO), John Benjamins Publishing Company, Packt Publishing, Quae, Traugott Bautz Verlag a University of Minnesota Press dostupných na platforme ProQuest Ebook Central.

Na výber je 50 000 titulov v angličtine, ale aj nemčine a francúzštine. Zastúpené sú knihy z odborov – právo, spoločenské vedy, počítačová veda a informačné technológie, manažment, religionistika, jazykoveda, história, filozofia, ekonomické vedy, pedagogika, politológia, vizuálne umenia, technika a ďalšie.

Všetky e-knihy sú bez DRM. Väčšina je dostupná aj cez akvizíciu založenú na dopyte používateľov a moderovaný nákup.

U všetkých titulov sa zľava automaticky zobrazuje v akvizičnom katalógu v LibCentral. Nemáte prístup? Vypýtajte si ho.

Nestihli ste ProQuest Day? Pustite si ho zo záznamu.

24. 6. 2021 - Albertina icome Bratislava

Vo štvrtok 17. 6. sa po dlhšej dobe uskutočnilo stretnutie ProQuest Day, tentokrát len v online podobe. Počet účastníkov z ČR a SR sa vyšplhal k 140, boli medzi nimi informační a vedeckí pracovníci z inštitúcií s prístupom k e-zdrojom a nástrojom ProQuestu, a ďalší záujemcovia.

Nemali ste v uvedený deň možnosť program sledovať? Celé podujatie sme zaznamenali a príspevky postupne zverejňujeme na stránke ProQuest Day.

Medzi prvými už si môžete pozrieť prípadové štúdie, ako Národní technická knihovna využíva moderovaný nákup a krátkodobé výpožičky e-kníh, ako zdarma publikovať a zviditeľniť záverečné práce v celosvetovo najväčšej databáze ProQuest Dissertations & Theses a textové a dátové dolovanie a analýza sentimentov v TDM Studio.

Onedlho zverejníme aj novinky a ukážky zamerané na sprístupňovanie primárnych prameňov v digitálnej podobe, ako O´Reilly podporuje vzdelávanie v ekonomických a technických odboroch a čo v ProQuest Central nájdu prírodovedci a technici.

Nestihli jste ProQuest Day? Pusťte si ho ze záznamu.

24. 6. 2021 - Albertina icome Praha / ProQuest

Ve čtvrtek 17. 6. se po delší době uskutečnilo setkání ProQuest Day, tentokrát pouze v online podobě. Počet účastníků z ČR a SR se vyšplhal ke 140, byli mezi nimi informační a vědečtí pracovníci z institucí s přístupem k e-zdrojům a nástrojům ProQuest, a další zájemci.

Neměli jste v uvedený den možnost program sledovat? Pusťte si záznamy jednotlivých příspěvků.

Můžete zhlédnout např. případovou studii, jak Národní technická knihovna využívá moderovaný nákup a krátkodobé výpůjčky e-knih, a jak zdarma publikovat a zviditelnit závěrečné práce Vaší univerzity v celosvětově největší databázi závěrečných prací ProQuest Dissertations & Theses a textové a datové dolování a analýzu sentimentu v TDM Studio.

Zveřejnili jsme i novinky a ukázky zaměřené na zpřístupňování primárních pramenů v digitální podobě, jak O'Reilly podporuje vzdělávání v ekonomických a technických oborech a co v databázi ProQuest Central najdou přírodovědci a technici.

26. června nebudou dostupné služby ProQuest Ebook Central

22. 6. 2021 - ProQuest

Pozor, v sobotu 26. 6. proběhne plánovaná technická odstávka na platformě ProQuest Ebook Central, a to v době od 16 do 24 hod, kdy služba nebude pro uživatele dostupná. Mimo provoz bude také LibCentral pro knihovníky.

Předzásobte se odbornou literaturou a předem si stáhněte kapitoly či celé publikace z ProQuest Ebook Central, které během soboty budete potřebovat.

Detailní informace viz Support center.
Aktuální stav dostupnosti služeb ProQuest ověříte kdykoliv přes ProQuest Status page.

Platformy Ebook Central a ProQuest získaly nejvyšší ocenění ASPIRE za přístupnost svého obsahu

20. 6. 2021 - ProQuest

Uživatelská rozhraní ProQuest a ProQuest Ebook Central dosáhly 100 % skóre hodnocení ASPIRE Gold, protože se snaží v maximální míře o přístupnost obsahu i všech funkčností pro rozmanité skupiny uživatelů.

Platforma ProQuest umožňuje např.:

  • procházet web pouze pomocí klávesnice nebo softwaru pro rozpoznávání řeči
  • nahlas přečíst obsah webových stránek s pomocí čtečky obrazovky
  • pohybovat se v obsahu stránky pomocí nadpisů
  • získat přístup k plně prohledávatelným přepisům a titulkům u většiny video obsahu
  • na vyžádání získat textovou verzi textového obsahu založeného na obrázcích
  • prohlížet a manipulovat s obrázky pomocí ovládacích prvků přístupných z klávesnice
  • upravit barevný kontrast v nastavení prohlížeče
  • zvětšit si text až na 400 % s pomocí nástrojů prohlížeče, aniž by text přetekl mimo obrazovku.

Aktuální prohlášení o přístupnosti: ProQuest a ProQuest Ebook Central.

Accessibility mode lze v aplikaci Ebook Central zapnout, když máte vytvořen vlastní uživatelský účet a používáte čtečku obrazovky, jako je JAWS nebo VoiceOver. S pomocí čtečky si uživatelé se zrakovým postižením mohou „číst“ text na obrazovce a ovládat navigaci. Ukázka zde.

Pokud se chcete dozvědět více o ASPIRE, a jak byly hodnoceny jiné platformy a vydavatelé, navštivte ASPIRE.

Kdo je mezi finalisty letošních cen CODiE 2021?

17. 5. 2021 - ProQuest

Dokonce ve dvou kategoriích finalistů letošních cen CODiE 2021 – Best Big Data Reporting & Analytics Solution a Best Business Information or Data Delivery Solution se objevila služba ETD Dashboard. Electronic Theses and Dissertations Dashboard je k dispozici pro instituce s předplatným databáze závěrečných prací ProQuest Dissertations & Theses. Vizuální formou prezentuje chování uživatelů a využití dizertací a diplomových prací.

Mezi finalisty figuruje také výukový portál Dissertations Bootcamp eLearning Companions (Best [COVID-19] Student Experience Response), který nabízí bezplatné online kurzy, jak na psaní diplomové a dizertační práce.

CODiE Awards, za kterými stojí Software & Information Industry Association (SIIA), jsou udělovány již od roku 1986. Každoročně ocenění získavají nejlepší produkty a služby informačního průmyslu.

Volné vyhledávání v dizertacích na www.proquest.com

7. 5. 2021 - ProQuest

Během května 2021 došlo k migraci databáze PQDT Open ze stávající adresy na platformu www.proquest.com. PQDT Open poskytuje volný přístup k plným textům disertačních a diplomových prací autorů, kteří se rozhodli svou práci publikovat formou open access a volně tak zveřejnit výsledky svého výzkumu. Pro uživatele to znamená, že na www.proquest.com mají nyní možnost volně v dizertacích vyhledávat (i bez registrace) a stahovat si plné texty OA prací. PQDT Open aktuálně obsahuje více než 50 000 závěrečných prací z celého světa.

Více informací viz ProQuest Support Center.

Univerzity z ČR a SR srdečně zveme, aby se informovaly o možnosti začlenění svých disertací a diplomových prací do programu Digital Archiving and Access. Participujícím školám je poskytován zdarma přístup k jejich vlastním disertacím převedeným do elektronické podoby včetně odkazu na univerzitní repozitář, indexace obsahu, MARC záznamů a vizuální analýzy využití přes ETD Dashboard. Zveřejněním závěrečných prací může univerzita snadno dosáhnout šíření povědomí o svých výzkumných aktivitách, navázat nové mezinárodní spolupráce a zvýšit svou prestiž. Sklízení dat probíhá obvykle automatizovaně, ale univerzita má plnou kontrolu nad celým procesem a autorská práva zůstávají autorovi práce.

Nakupujte odbornou literaturu pro knihovníky z vydavatelství FACET Publishing

12. 4. 2021 - FACET Publishing

Obvykle informujeme o nových kolekcích e-knih dostupných pro vaše uživatele, tentokrát přinášíme tipy na odbornou literaturu pro knihovníky a informační pracovníky z produkce vydavatelství FACET Publishing.

Vydavatelství Facet Publishing se specializuje na odbornou literaturu pro knihovníky a informační specialisty. Jeho nabídku naleznete jak na platformě ProQuest Ebook Central, tak na platformě Cambridge Core.

Následující publikace byly publikovány online v roce 2020 a 2021:

V případě zájmu o tituly FACET Publishing kontaktujte Filipa Vojtáška nebo Miriam Suchoňovú.

European Thyroid Journal od roku 2022 jako open access pod vydavatelstvím Bioscientifica

9. 4. 2021 - BioScientifica

Vydavatelství Bioscientifica od ledna 2022 oficiálně převezme, na základě spolupráce s European Thyroid Association, časopis European Thyroid Journal, a z časopisu se zároveň stane OA titul. Dosavadním vydavatelem je Karger. Více informací k této změně viz oficiální tisková zpráva.

BioScientifica je uznávaným vydavatelem řady impaktovaných časopisů zaměřených na klinickou endokrinologii a metabolismus, reprodukci a onkologii. Do portfolia vydavatelství patří např. Endocrine-Related Cancer, Journal of Endocrinology, Journal of Molecular Endocrinology, European Journal of Endocrinology, Reproduction nebo Echo Research and Practice (open access).