Novinky a aktuální informace

Vydavatelství novin Gannett zpřístupňuje další tituly na ProQuestu

26. 8. 2021 - ProQuest

Dalších 34 novinových titulů od společnosti Gannett je nyní exkluzivně k dispozici akademickým a veřejným knihovnám na platformě ProQuest. Gannett je největší americké vydavatelství novin, mezi tituly nově dostupné na ProQuestu patří noviny Memphis Commercial Appeal, Evansville Courier & Press, El Paso Times, The Record (Bergen County, NJ), Corpus Christi Caller Times a mnoho dalších. Některé z těchto titulů nebyly dosud knihovnám digitálně dostupné.

ProQuest plánuje nabízet tyto tituly od data jejich prvního vydání až do současnosti v kolekci ProQuest’s His­torical Newspapers v plně digitálním formátu. Kromě toho bude aktuální zpravodajský obsah z těchto titulů, včetně unikátního obsahu určeného pouze pro web, přidán do ProQuest’s U.S. a Global Newsstream.

ProQuest One Business vylepšuje rozhraní i obsah, a boduje v recenzi

17. 8. 2021 - ProQuest

Po úspěchu Company Overviews, které studentům pomáhají najít a rychle prohledat obsah (články, e-knihy, videa, reporty, zpravodajství, ad.) týkající se téměř 4 000 světových společností, jsou nyní v databázi ProQuest One Busines nově k dispozici Industry Overviews pro 119 průmyslových segmentů NAICS – ukázka.

Od ledna přibylo do ProQuest One Business téměř 400 nových elektronických knih, např. z vydavatelství Emerald, Sage nebo Business Expert Press, a 500 nových plnotextových publikací, včetně 70 odborných časopisů, obchodních případů z MIT, Darden a IE Business Schools, videí z Economist Intelligence Unit nebo ekonomického zpravodajství z The Conversation a Dow Jones’ Private Equity News. V letošním roce se ještě uživatelé dočkají vizuálního prohlížení Industry Overviews a jednoduššího přístupu k informacím o fúzích a akvizicích a k analytickým zprávám JP Morgan.

Charleston Advisor v aktuální recenzi ohodnotil ProQuest One Business známkou 4.75 (z 5.0).

14 000 nových titulů v kolekci Academic Complete, posiluje matematika, pedagogika a další obory

5. 8. 2021 - ProQuest

V červenci přibylo do Academic Complete přes 14 300 nových knih, zejména od vyd. American Mathematical Society, Sage Publications, Independent Publishers Group (IPG), Taylor & Francis, Brill Academic Publishers, Bloomsbury Publishing, Emerald Publishing Limited, Oxford University Press nebo John Benjamins, včetně oceněných titulů (CHOICE OAT – 53 titulů, RCL – 297 titulů, Doody’s Core Titles – 45 titulů). Celkově je v kolekci již více než 207 000 titulů, z toho 28 700 v režimu DRM-Free.

Tematické kolekce jsou rozšířeny o:

 • Mathematics – 2 175 e-knih
 • Education – 1 950 e-knih
 • Social Science – 1 830 e-knih
 • Business & Economics – 1 740 e-knih
 • History – 1 435 e-knih
 • Medical – 1 200 e-knih
 • Political Science – 1 185 e-knih
 • Law – 1 030 e-knih
 • Language Arts & Diciplines – 980 e-knih
 • Literary Criticism – 945 e-knih

Významný je také nárůst cizojazyčné literatury, nejvíce ve španělštině, ale také v češtině, francouzštině, němčině, italštině, čínštině, ad. Podrobnější informace a seznam patnácti nejvyužívaněšjích titulů z Academic Complete viz aktuální infografika.

V rámci letošního Books Week zazněla přednáška Academic Complete: A perspective on ebook collection strategy, kde byly uveřejněny analýzy využití této kolekce v době pandemie a nadcházející trendy.

Chystané webináře pro knihovníky i koncové uživatele:

Rádi vám zašleme celý seznam nových titulů v Academic Complete nebo v jednotlivých tematických kolekcích. Pro více informací kontaktujte Filipa Vojtáška a Miriam Suchoňovú.

25. července nebudou dostupné služby ProQuest a Alexander Street

21. 7. 2021 - ProQuest

V neděli 25. 7. proběhne plánovaná technická odstávka následujících služeb, a to v době od 04 do 14 hod.

Nedostupné v těchto časech budou:

 • databáze na platformě ProQuest (www.proquest.com)
 • administrativní rozhraní ProQuest (admin.proques­t.com)
 • ProQuest Dialog (dialog.proqu­est.com)
 • databáze na platformě Alexander Street (search.alexan­derstreet.com a video.alexander­street.com)
 • databáze na platfomě Chadwyck-Healey
 • Books in Print® (booksinprint.com)

Detailní informace viz PQ Support center.
Aktuální stav dostupnosti služeb ProQuest ověříte kdykoliv přes ProQuest Status page.

Archiv kultovního hudebního časopisu Rolling Stone na ProQuestu

16. 7. 2021 - ProQuest

Archiv jednoho z nejlegendár­nějších a nejvlivnějších spotřebitelských časopisů v historii – Rolling Stone – je nyní poprvé k dispozici a snadno přístupný v digitální podobě prostřednictvím platformy ProQuest. Rolling Stone je jedním z nejvlivnějších časopisů 20. a 21. století se zaměřením na hudbu, film, kulturu a kontrakulturu.

Archiv časopisu Rolling Stone s plnobarevným celostránkovým obsahem uživatelům poskytuje kdykoli a odkudkoli přístup k celému archivu časopisu od roku 1967 až do současnosti. Rolling Stone je klíčovým zdrojem a průvodcem pro pochopení dějin hudby, filmu, televize, zábavy a popkultury. Archiv je určen nejen pro hudební nadšence, ale také pro výzkum v oblasti historie a politiky 20.-21. století, hudby, kulturních studií, mediálních studií, sociologie, amerických studií a dalších společenskovědních a humanitních oborů. Mezi významné novináře a autory, kteří do časopisu přispívali, patří Hunter S. Thompson, Patti Smith, Tom Wolfe, Richard Avedon a Annie Leibowitzová.

Všechna čísla byla zdigitalizována od první do poslední stránky, tzn. že inzeráty, fotografie, ilustrace a recenze jsou k dispozici ve vysoké obrazové kvalitě. Všechny články a speciální obsah jsou indexovány. Samozřejmostí je fulltextové vyhledávání.

Archiv je k dispozici akademickým institucím a veřejným knihovnám na základě předplatného nebo trvalého nákupu. Pro bližší informace kontaktujte Filipa Vojtáška nebo Miriam Suchoňovú.

PhD práce dalších špičkových univerzit najdete nově v ProQuest Dissertations & Theses Global

12. 7. 2021 - ProQuest

Další dvě věhlasné evropské univerzity – německá Friedrich-Alexander-Universität Erlangen-Nürnberg a švédská Karolinska Institutet nově uveřejňují doktorandské práce svých studentů v databázi ProQuest Dissertations & Theses Global™ (PQDT). Záznamy budou indexovány také v Google Scholar.

PQDT aktuálně poskytuje přístup k 2,7 milionům plných textů a 5 milionům abstraktů. Do databáze přispívá přes 4 200 světových univerzit, a to v různých jazycích. Obsah databáze lze křížově prohledávat s dalšími zdroji na platformě ProQuest

Dizertace jsou neocenitelným zdrojem informací o nově vznikajícím výzkumu, jsou v nich prezentovány nové myšlenky a trendy, a často obsahují data a výsledky laboratorních experimentů, terénních prací, průzkumů a statistik, které časopisy nezahrnují. Cenné jsou také rozsáhlé bibliografie. V PQDT jsou k dispozici práce laureátů Nobelovy ceny, vítězů Pulitzerovy ceny, ale také známých herců, hudebníků, aktivistů, ad. Více viz ProQuest Dissertations & Theses – You can do more.

Univerzity z ČR a SR srdečně zveme, aby se informovaly o možnosti začlenění svých disertací do programu Digital Archiving and Access. Participujícím školám je poskytován zdarma i přístup k jejich vlastním disertacím převedeným do elektronické podoby. A od roku 2021 mají k dispozici Electronic Theses and Dissertations Dashboard, který vizuální formou prezentuje chování uživatelů a statistiky. Přečtěte si zkušenosti univerzit s ETD nebo zhlédněte záznam prezentace z letošního ProQuest Day.

Ušetrite pri nákupe e-kníh od Brill, Packt a ďalších vydavateľstiev

9. 7. 2021 - ProQuest

Do 30. 9. 2021 získate zľavu 25 % pri nákupe e-kníh vydavateľstiev Brill, Diplomica Verlag, Duncker & Humblot, International Labor Organization (ILO), John Benjamins Publishing Company, Packt Publishing, Quae, Traugott Bautz Verlag a University of Minnesota Press dostupných na platforme ProQuest Ebook Central.

Na výber je 50 000 titulov v angličtine, ale aj nemčine a francúzštine. Zastúpené sú knihy z odborov – právo, spoločenské vedy, počítačová veda a informačné technológie, manažment, religionistika, jazykoveda, história, filozofia, ekonomické vedy, pedagogika, politológia, vizuálne umenia, technika a ďalšie.

Všetky e-knihy sú bez DRM. Väčšina je dostupná aj cez akvizíciu založenú na dopyte používateľov a moderovaný nákup.

U všetkých titulov sa zľava automaticky zobrazuje v akvizičnom katalógu v LibCentral. Nemáte prístup? Vypýtajte si ho.

Nestihli ste ProQuest Day? Pustite si ho zo záznamu.

24. 6. 2021 - Albertina icome Bratislava

Vo štvrtok 17. 6. sa po dlhšej dobe uskutočnilo stretnutie ProQuest Day, tentokrát len v online podobe. Počet účastníkov z ČR a SR sa vyšplhal k 140, boli medzi nimi informační a vedeckí pracovníci z inštitúcií s prístupom k e-zdrojom a nástrojom ProQuestu, a ďalší záujemcovia.

Nemali ste v uvedený deň možnosť program sledovať? Celé podujatie sme zaznamenali a príspevky postupne zverejňujeme na stránke ProQuest Day.

Medzi prvými už si môžete pozrieť prípadové štúdie, ako Národní technická knihovna využíva moderovaný nákup a krátkodobé výpožičky e-kníh, ako zdarma publikovať a zviditeľniť záverečné práce v celosvetovo najväčšej databáze ProQuest Dissertations & Theses a textové a dátové dolovanie a analýza sentimentov v TDM Studio.

Onedlho zverejníme aj novinky a ukážky zamerané na sprístupňovanie primárnych prameňov v digitálnej podobe, ako O´Reilly podporuje vzdelávanie v ekonomických a technických odboroch a čo v ProQuest Central nájdu prírodovedci a technici.

Nestihli jste ProQuest Day? Pusťte si ho ze záznamu.

24. 6. 2021 - Albertina icome Praha / ProQuest

Ve čtvrtek 17. 6. se po delší době uskutečnilo setkání ProQuest Day, tentokrát pouze v online podobě. Počet účastníků z ČR a SR se vyšplhal ke 140, byli mezi nimi informační a vědečtí pracovníci z institucí s přístupem k e-zdrojům a nástrojům ProQuest, a další zájemci.

Neměli jste v uvedený den možnost program sledovat? Pusťte si záznamy jednotlivých příspěvků.

Můžete zhlédnout např. případovou studii, jak Národní technická knihovna využívá moderovaný nákup a krátkodobé výpůjčky e-knih, a jak zdarma publikovat a zviditelnit závěrečné práce Vaší univerzity v celosvětově největší databázi závěrečných prací ProQuest Dissertations & Theses a textové a datové dolování a analýzu sentimentu v TDM Studio.

Zveřejnili jsme i novinky a ukázky zaměřené na zpřístupňování primárních pramenů v digitální podobě, jak O'Reilly podporuje vzdělávání v ekonomických a technických oborech a co v databázi ProQuest Central najdou přírodovědci a technici.

26. června nebudou dostupné služby ProQuest Ebook Central

22. 6. 2021 - ProQuest

Pozor, v sobotu 26. 6. proběhne plánovaná technická odstávka na platformě ProQuest Ebook Central, a to v době od 16 do 24 hod, kdy služba nebude pro uživatele dostupná. Mimo provoz bude také LibCentral pro knihovníky.

Předzásobte se odbornou literaturou a předem si stáhněte kapitoly či celé publikace z ProQuest Ebook Central, které během soboty budete potřebovat.

Detailní informace viz Support center.
Aktuální stav dostupnosti služeb ProQuest ověříte kdykoliv přes ProQuest Status page.

Platformy Ebook Central a ProQuest získaly nejvyšší ocenění ASPIRE za přístupnost svého obsahu

20. 6. 2021 - ProQuest

Uživatelská rozhraní ProQuest a ProQuest Ebook Central dosáhly 100 % skóre hodnocení ASPIRE Gold, protože se snaží v maximální míře o přístupnost obsahu i všech funkčností pro rozmanité skupiny uživatelů.

Platforma ProQuest umožňuje např.:

 • procházet web pouze pomocí klávesnice nebo softwaru pro rozpoznávání řeči
 • nahlas přečíst obsah webových stránek s pomocí čtečky obrazovky
 • pohybovat se v obsahu stránky pomocí nadpisů
 • získat přístup k plně prohledávatelným přepisům a titulkům u většiny video obsahu
 • na vyžádání získat textovou verzi textového obsahu založeného na obrázcích
 • prohlížet a manipulovat s obrázky pomocí ovládacích prvků přístupných z klávesnice
 • upravit barevný kontrast v nastavení prohlížeče
 • zvětšit si text až na 400 % s pomocí nástrojů prohlížeče, aniž by text přetekl mimo obrazovku.

Aktuální prohlášení o přístupnosti: ProQuest a ProQuest Ebook Central.

Accessibility mode lze v aplikaci Ebook Central zapnout, když máte vytvořen vlastní uživatelský účet a používáte čtečku obrazovky, jako je JAWS nebo VoiceOver. S pomocí čtečky si uživatelé se zrakovým postižením mohou „číst“ text na obrazovce a ovládat navigaci. Ukázka zde.

Pokud se chcete dozvědět více o ASPIRE, a jak byly hodnoceny jiné platformy a vydavatelé, navštivte ASPIRE.