Novinky a aktuální informace

17. července nebudou dostupné služby ProQuest

4. 7. 2022 - ProQuest

V neděli 17. 7. proběhne plánovaná technická odstávka online služeb ProQuest, a to v době od 04 do 12 hod.

Nedostupné v těchto časech budou:

 • databáze na platformě ProQuest (www.proquest.com)
 • ProQuest Dialog (dialog.proqu­est.com/profes­sional)
 • databáze na platfomě Chadwyck-Healey
 • Books in Print (www.booksinprint.com)
 • databáze na platfomě Alexander Street Press (search.alexan­derstreet.com)

Detailní informace viz PQ Support center. Aktuální stav dostupnosti služeb ProQuest ověříte kdykoliv přes ProQuest Status page.

17. júla nebudú dostupné služby ProQuest

18. 6. 2022 - ProQuest

V vedeľu 17. 7. bude plánovaná technická odstávka online služieb ProQuest, a to v čase od 4:00 do 12:00.

Nedostupné budú:

Podrobné informácie nájdete v ProQuest Support Center. Aktuálny stav dostupnosti služieb ProQuest overíte kedykoľvek cez ProQuest Status page.

Již pátá kolekce partitur klade důraz na současné skladatele

7. 6. 2022 - Alexander Street Press

Společnost Alexander Street Press vytvořila v pořadí již pátou online kolekci partitur Classical Scores Library: Volume V, která poskytuje digitální přístup k některým z nejstudovanějších děl klasického repertoáru i k méně známým skladatelům. Tato kolekce navazuje na Classical Scores Library: Volume IV a klade důraz na současné skladatele a díla 20. a 21. století. Vedle toho zde najdete i výběr partitur z období středověku, baroka, klasicismu a romantismu.
Kompletní sbírka bude obsahovat 300 000 stran partitur pocházejících od jednotlivých skladatelů a od renomovaných vydavatelů, jako jsou Donemus, Ernst Eulenburg & Co. GmbH, Novello & Company, Chester Music, Faber Music a Schott Music GmbH & Co. KG a University of York Music Press. Podrobná bibliografie.

Kolekce nabízí např.:

 • The Harry Partch Edition, velká kompilace z produkce Schott Music GmbH & Co. KG z děl Harryho Partche, amerického skladatele, filozofa a stavitele nástrojů.
 • Son Dementas Cuerdas od Hildy Paredes, přední mexické skladatelky současnosti.
 • Ang Tren = The Train od Saundera Choie, filipínského skladatele a sbormistra žijícího v Los Angeles
 • Caccia Soave, od Jo Kondóa, japonského soudobého skladatele
 • Rise Again, od Vanessy Lann, americko-nizozemské skladatelky
 • Squish! od Sadie Harrison, australské skladatelky, performerky a akademičky

Najdete zde nepřeberné množství materiálů vhodných pro kurzy hudební teorie, dějin hudby, hudební literatury a komponování. Kolekce je dostupná pro veřejné a akademické knihovny formou předplatného (celá kolekce Volume I – V) nebo jednorázového nákupu (jednotlivé Volumes).

Nové knihy v kolekcii Academic Complete

3. 6. 2022 - ProQuest

Od začiatku roku 2022 pribudlo do Academic Complete vyše 11 000 nových kníh, najmä od vydavateľstiev Rowman & Littlefield, Brill, Bloomsbury Publishing, Emerald, Taylor & Francis a Packt Publishing, vrátane ocenených titulov.

Tematické kolekcie sú rozšírené o:

 • History – 1 410 e-kníh
 • Business & Economics – 1 105 e-kníh
 • Education – 975 e-kníh
 • Political Science – 870 e-kníh
 • Social Science – 700 e-kníh
 • Law – 680 e-kníh
 • Medical – 660 e-kníh
 • Language Arts – 600 e-kníh
 • Literary Criticism – 540 e-kníh
 • Philosophy – 500 e-kníh

Podrobnešie informácie a zoznam 15 najpoužíva­nejších titulov z Academic Complete viď aktuálna infografika.

Spolu je v kolekcii už viac než 217 000 titulov, z toho 31 570 v režime DRM-Free. Najviac kníh je od Taylor & Francis, Wiley, BRILL, Oxford University Press, De Gruyter, Bloomsbury Publishing, National Academies Press, Cambridge University Press, SAGE Publications, John Benjamins Publishing, Emerald Publishing, Elsevier a World Scientific Publishing. Zastúpené sú knihy vyše 180 univerzitných vydavateľstiev vrátane Karolinum Press a Masarykovej univerzity.

Prístup do kolekcie Academic Complete alebo užšie zameraných – Business, Health & Medicine, Social Sciences a Science & Technology – majú používatelia z inštitúcií, ktoré kolekciu predplácajú v rámci projektu NISPEZ IV.

Radi vám pošleme celý zoznam nových titulov v Academic Complete alebo v jednotlivých tematických kolekciách. Napíšte Lucii Poledníkovej (SR) alebo Filipovi Vojtáškovi (ČR).

Nové tituly v kolekci Academic Complete

31. 5. 2022 - ProQuest

V posledních měsících přibylo do Academic Complete přes 11 000 nových knih, zejména od vyd. Rowman & Littlefield, Brill, Bloomsbury Publishing, Emerald, Taylor & Francis nebo Packt Publishing, včetně oceněných titulů. Celkově je v kolekci již více než 219 000 titulů, z toho 31 570 v režimu DRM-Free.

Tematické kolekce jsou rozšířeny o:

 • History – 1 410 e-knih
 • Business & Economics – 1 105 e-knih
 • Education – 975 e-knih
 • Political Science – 870 e-knih
 • Social Science – 700 e-knih
 • Law – 680 e-knih
 • Medical – 660 e-knih
 • Language Arts – 600 e-knih
 • Literary Criticism – 540 e-knih
 • Philosophy – 500 e-knih

Podrobnější informace a seznam patnácti nejvyužívanějších titulů z Academic Complete viz aktuální infografika.
Přístup do kolekce Academic Complete mají uživatelé z institucí, které kolekci předplácejí v rámci projektu CzechElib.

Rádi vám zašleme celý seznam nových titulů v Academic Complete nebo v jednotlivých tematických kolekcích. Pro více informací kontaktujte Filipa Vojtáška a Luciu Poledníkovú.

A nejžádanějšími tituly na platformě ProQuest se stávají...

24. 5. 2022 - ProQuest

ProQuest sestavil seznam 1000 celosvětově nejžádanějších titulů za rok 2021, jsou mezi nimi publikace z nejrůznějších oborů z produkce mnoha vydavatelů. Celkový počet e-knih na platformě ProQuest Ebook Central je aktuálně 1,8 milionu.

Tento výběr může sloužit jako inspirace pro akvizici nových titulů do Vaší knihovny. Kompletní seznam na vyžádání u Filipa Vojtáška a Miriam Suchoňové.

Dalšími pomocníky akvizitérů jsou pak předpřipravené seznamy e-knih na konkrétní témata. tzv. curated topic lists. A stále také platí sleva 50 % na e-verze publikací, které vaše knihovna již vlastní v tištěné podobě. Aktuálně se nabídka týká produkce více než 40 vydavatelů např. Bloomsbury Publishing, Humman Kinetics, Springer, Oxford University Press (tituly před rokem 2020), Taylor & Francis (tituly do roku 2021), World Scientific, ad.

Jaké novinky najdete v ProQuest One Business?

4. 5. 2022 - ProQuest

Do databáze ProQuest One Business přibylo více než 150 nových časopisů , např. European Journal of Management and Business Economics, Organization Management Journal, nebo Journal of Tourism Futures. Dále business zpravodajství včetně The Conversation a Dow Jones’ Private Equity News, a Financial News. Obohacen byl také obsah pro výuku – stovky obchodních případů od poskytovatelů jako jsou MIT, Darden, Anderson School of Management a IE Business School; více než 1 300 nových elektronických knih od vydavatelů, jako jsou Emerald, Sage, Business Expert Press, Society for Human Resource Management a Kogan Page; videa a podcasty z časopisu The Economist; stovky nových reportů od společnosti Plunkett Research a dalších providerů jako jsou OECD, Oxford Economics a The Economist intelligence Unit.

Procházení dle průmyslových oborů (Industries) je nově intuitivnější a transparentnější, a studentům pomáhá i hierarchická struktura NAICS kódů. Napřímo jsou prolinkovány reporty a další obsah související s vybraným oborem, viz přehled novinek.

Procházet obsah lze nově i dle konkrétních témat (Subject) a tato funkce se dočká ještě dalších vylepšení v roce 2022.

Company Overviews, které studentům pomáhají najít a rychle prohledat obsah týkající se téměř 4 000 světových společností, nyní zjednodušují přístup k informacím o fúzích a akvizicích, k finančním údajům z odvětví a analytickým zprávám společnosti J. P. Morgan z jednoho místa.

Charleston Advisor v loňské recenzi ohodnotil ProQuest One Business známkou 4.75 (z 5.0). Chcete se dozvědět o ProQuest One Business více? Přihlašte se na některý z chystaných webinářů a/nebo si vyžádejte zkušební přístup pro vaši instituci.

Nakupujte odbornou literaturu pro knihovníky z vydavatelství FACET Publishing

27. 4. 2022 - ProQuest LLC

Obvykle informujeme o nových kolekcích e-knih dostupných pro vaše uživatele, tentokrát přinášíme tipy na odbornou literaturu pro knihovníky a informační pracovníky z produkce vydavatelství FACET Publishing.

Vydavatelství Facet Publishing se specializuje na odbornou literaturu pro knihovníky a informační specialisty. Jeho nabídku naleznete jak na platformě ProQuest Ebook Central, tak na platformě Cambridge Core.

Zde přinášíme výběr zajímavých publikací, jejichž e-verze pořídíte na platformě ProQuest Ebook Central:

V případě zájmu o tituly FACET Publishing kontaktujte Filipa Vojtáška nebo Miriam Suchoňovú.

Charles Darwin University zařadí závěrečné práce do ProQuest Dissertations & Theses Global

22. 4. 2022 - ProQuest

Charles Darwin University z Austrálie je další z řady univerzit, které se zapojily do publikačního programu ProQuest a uveřejňují závěrečné diplomové a dizertační práce svých studentů v databázi ProQuest Dissertations & Theses Global™ (PQDT). Už brzy tak uživatelé PQDT po celém světě budou mít dostupné tisíce závěrečných prací z této australské univerzity. Záznamy budou indexovány také v Google Scholar.

PQDT aktuálně poskytuje přístup k 2,9 milionům plných textů a 5 milionům abstraktů. Do databáze přispívá přes 4 200 světových univerzit, a to v různých jazycích. Obsah databáze lze křížově prohledávat s dalšími zdroji na platformě ProQuest, a PQDT je také součástí ProQuest One Academic.

Univerzity z ČR a SR srdečně zveme, aby se informovaly o možnosti začlenění kvalifikačních prací do programu Digital Archiving and Access. Participujícím školám je poskytován zdarma i přístup k jejich vlastním disertacím převedeným do elektronické podoby a sledování využití přes ETD Dashboard.

Nová vylepšení pro uživatele databází ProQuest

11. 4. 2022 - ProQuest

Společnost ProQuest pokračuje ve vylepšování a optimalizaci platformy ProQuest na základě zpětné vazby od zákazníků a uživatelů. Od 31. března 2022 jsou k dispozici vylepšení, která nabízejí nové možnosti vyhledávání dle typu zdroje a dále funkce, které uživatelům usnadňují interakci s obsahem. Mezi tato vylepšení patří:

 • na hlavní stránce www.proquest.com se nad vyhledávacím okénkem pod odkazem Další (All source types) objevily další volby pro vyhledávání dle typu zdroje obsahu (např. encyklopedie, historická periodika, zpravodajství, ad.). Nabídka vychází z databází, které vaše instituce předplácí. Tato novinka nyní umožňuje vícenásobný výběr – uživatel může vybrat více než jeden typ zdroje.
 • vizuálně zvýrazněna byla informace o počtu databází, které uživatel aktuálně prohledává. Má možnost křížově prohledávat více databází nebo cíleně vyhledávat pouze v konkrétním zdroji.
 • nová funkce „Quick Look“ (Rychlý náhled) umožňuje uživateli zobrazit si u každého výsledku náhled, aniž by opustil stránku s výsledky vyhledávání. Po kliknutí na „Quick Look“ se na stránce s výsledky otevře panel, kde uživatel vidí celý abstrakt a předmětová hesla a také ikonky funkcí jako je citování, uložení, odeslání e-mailem nebo tisk.
 • intuitivní odkazy na další doporučované zdroje (Suggested Sources) k vyhledanému dokumentu. Odkazy uvidíte v panelu vpravo, jakmile si otevřete kterýkoliv z výsledků vyhledávání. Po kliknutí na „View all“ se uživatel dostane na přehled souvisejících zdrojů.

Podrobnější informace včetně ukázek jsou k dispozici v support center. Prakticky si je můžete ihned vyzkoušet na www.proquest.com.

ProQuest One Business oceněna jako Databáze roku 2021

19. 3. 2022 - Library Journal

Ve svém březnovém čísle Library Journal uveřejnil seznam nejzajímavějších databází a referenčních děl, které na svých stránkách recenzoval v roce 2021. Ve výběru „Best Databases of 2021“ zabodovala i databáze ProQuest One Business.

„Tento nepostradatelný zdroj, který byl vytvořen s cílem podpořit studenty ekonomických oborů ve zdokonalování jejich výzkumných dovedností, obsahuje market a industry reports, rozhovory s business leaders, publikace jako je Wall Street Journal, video případové studie, a další. Kromě vynikajícího obsahu je databáze také skvěle uspořádaná a snadno se v ní orientuje.“

Kromě toho ProQuest One Business získala vloni také ocenění nejlepší nový produkt / služba (Best New Product/Service) v rámci Annual Readers’ Choice Awards, které každoročně uděluje časopis Charleston Advisor.

Pro zájemce rádi vyžádáme zkušební přístup. Kontaktujte Janu Machonskou nebo Miriam Suchoňovú. Ke zhlédnutí je také webinář.

V předchozím roce bodovala v žebříčku „Best Databases of 2020“ databáze ProQuest One Literature.