Novinky a aktuální informace

16. januára nebudú dostupné služby ProQuest

11. 1. 2022 - ProQuest, part of Clarivate

V vedeľu 16. 1. bude plánovaná technická odstávka online služieb ProQuest, a to v čase od 4:00 do 12:00.

Nedostupné budú:

Podrobné informácie nájdete v ProQuest Support Center. Aktuálny stav dostupnosti služieb ProQuest overíte kedykoľvek cez ProQuest Status page.

16. ledna nebudou dostupné služby ProQuest

10. 1. 2022 - ProQuest

V neděli 16. 1. proběhne plánovaná technická odstávka online služeb ProQuest, a to v době od 04 do 12 hod.

Nedostupné v těchto časech budou:

 • databáze na platformě ProQuest (www.proquest.com)
 • ProQuest Dialog (dialog.proqu­est.com/profes­sional)
 • databáze na platfomě Chadwyck-Healey
 • e-knihy v rozhraní ProQuest Ebook Central (v době od 04 do 07 hod)
 • LibCentral pro knihovníky (v době od 04 do 07 hod)

Detailní informace viz PQ Support center. Aktuální stav dostupnosti služeb ProQuest ověříte kdykoliv přes ProQuest Status page.

Obsah databáze ProQuest One Literature se rozrůstá

13. 12. 2021 - ProQuest

Databáze ProQuest One Literature rozšiřuje svůj obsah o další nové časopisy, e-knihy a témata. Souhrn nejpodstatnějších novinek za rok 2021:

 • více než 40 nových tematických stránek mapujících různé literární směry a klíčová díla
 • více než 25 nových odborných časopisů, např: Diacrítica, Enthymema, Explorations, REAL (The Yearbook of research in English and American literature), Reflections, Tintas, ad.
 • přes 2 500 nových e-knih. Tituly se týkají literatury, biografií a autobiografií, sociologie, studia cizích jazyků, literární kritiky, filozofie, náboženství, společenských věd, historie, vzdělávání, jazykovědy.

Podrobněji o všech novinkách viz support center.

Italské a maďarské univerzity zařadí PhD práce do ProQuest Dissertations & Theses Global

19. 11. 2021 - ProQuest

Další dvě evropské univerzity – italská LIUC-Università Carlo Cattaneo (zaměření na obchod a ekonomiku) a maďarská Budapest University of Technology – Faculty of Mechanical Engineering (strojní inženýrství) nově uveřejňují dizertační práce svých studentů v databázi ProQuest Dissertations & Theses Global™ (PQDT). Záznamy budou indexovány také v Google Scholar.

Valentina Lazzarotti, Director of the PhD Program na LIUC-Università Carlo Cattaneo k tomu uvedla: „Zařazení dizertačních prací našich studentů do kolekce ProQuest Dissertations & Theses Global pomůže podpořit naše začínající akademické pracovníky a zvýšit jejich globální prestiž spolu s prestiží univerzity. Otevře to potenciální možnosti spolupráce s dalšími institucemi, akademiky a organizacemi po celém světě“.

PQDT aktuálně poskytuje přístup k 2,8 milionům plných textů a 5 milionům abstraktů. Do databáze přispívá přes 4 200 světových univerzit, a to v různých jazycích. Obsah databáze lze křížově prohledávat s dalšími zdroji na platformě ProQuest, a PQDT je také součástí ProQuest One Academic.

Univerzity z ČR a SR srdečně zveme, aby se informovaly o možnosti začlenění svých disertací do programu Digital Archiving and Access. Participujícím školám je poskytován zdarma i přístup k jejich vlastním disertacím převedeným do elektronické podoby.

Vydavatelství novin Gannett zpřístupňuje další tituly na ProQuestu

26. 8. 2021 - ProQuest

Dalších 34 novinových titulů od společnosti Gannett je nyní exkluzivně k dispozici akademickým a veřejným knihovnám na platformě ProQuest. Gannett je největší americké vydavatelství novin, mezi tituly nově dostupné na ProQuestu patří noviny Memphis Commercial Appeal, Evansville Courier & Press, El Paso Times, The Record (Bergen County, NJ), Corpus Christi Caller Times a mnoho dalších. Některé z těchto titulů nebyly dosud knihovnám digitálně dostupné.

ProQuest plánuje nabízet tyto tituly od data jejich prvního vydání až do současnosti v kolekci ProQuest’s His­torical Newspapers v plně digitálním formátu. Kromě toho bude aktuální zpravodajský obsah z těchto titulů, včetně unikátního obsahu určeného pouze pro web, přidán do ProQuest’s U.S. a Global Newsstream.

ProQuest One Business vylepšuje rozhraní i obsah, a boduje v recenzi

17. 8. 2021 - ProQuest

Po úspěchu Company Overviews, které studentům pomáhají najít a rychle prohledat obsah (články, e-knihy, videa, reporty, zpravodajství, ad.) týkající se téměř 4 000 světových společností, jsou nyní v databázi ProQuest One Busines nově k dispozici Industry Overviews pro 119 průmyslových segmentů NAICS – ukázka.

Od ledna přibylo do ProQuest One Business téměř 400 nových elektronických knih, např. z vydavatelství Emerald, Sage nebo Business Expert Press, a 500 nových plnotextových publikací, včetně 70 odborných časopisů, obchodních případů z MIT, Darden a IE Business Schools, videí z Economist Intelligence Unit nebo ekonomického zpravodajství z The Conversation a Dow Jones’ Private Equity News. V letošním roce se ještě uživatelé dočkají vizuálního prohlížení Industry Overviews a jednoduššího přístupu k informacím o fúzích a akvizicích a k analytickým zprávám JP Morgan.

Charleston Advisor v aktuální recenzi ohodnotil ProQuest One Business známkou 4.75 (z 5.0).

14 000 nových titulů v kolekci Academic Complete, posiluje matematika, pedagogika a další obory

5. 8. 2021 - ProQuest

V červenci přibylo do Academic Complete přes 14 300 nových knih, zejména od vyd. American Mathematical Society, Sage Publications, Independent Publishers Group (IPG), Taylor & Francis, Brill Academic Publishers, Bloomsbury Publishing, Emerald Publishing Limited, Oxford University Press nebo John Benjamins, včetně oceněných titulů (CHOICE OAT – 53 titulů, RCL – 297 titulů, Doody’s Core Titles – 45 titulů). Celkově je v kolekci již více než 207 000 titulů, z toho 28 700 v režimu DRM-Free.

Tematické kolekce jsou rozšířeny o:

 • Mathematics – 2 175 e-knih
 • Education – 1 950 e-knih
 • Social Science – 1 830 e-knih
 • Business & Economics – 1 740 e-knih
 • History – 1 435 e-knih
 • Medical – 1 200 e-knih
 • Political Science – 1 185 e-knih
 • Law – 1 030 e-knih
 • Language Arts & Diciplines – 980 e-knih
 • Literary Criticism – 945 e-knih

Významný je také nárůst cizojazyčné literatury, nejvíce ve španělštině, ale také v češtině, francouzštině, němčině, italštině, čínštině, ad. Podrobnější informace a seznam patnácti nejvyužívaněšjích titulů z Academic Complete viz aktuální infografika.

V rámci letošního Books Week zazněla přednáška Academic Complete: A perspective on ebook collection strategy, kde byly uveřejněny analýzy využití této kolekce v době pandemie a nadcházející trendy.

Rádi vám zašleme celý seznam nových titulů v Academic Complete nebo v jednotlivých tematických kolekcích. Pro více informací kontaktujte Filipa Vojtáška a Miriam Suchoňovú.

25. července nebudou dostupné služby ProQuest a Alexander Street

21. 7. 2021 - ProQuest

V neděli 25. 7. proběhne plánovaná technická odstávka následujících služeb, a to v době od 04 do 14 hod.

Nedostupné v těchto časech budou:

 • databáze na platformě ProQuest (www.proquest.com)
 • administrativní rozhraní ProQuest (admin.proques­t.com)
 • ProQuest Dialog (dialog.proqu­est.com)
 • databáze na platformě Alexander Street (search.alexan­derstreet.com a video.alexander­street.com)
 • databáze na platfomě Chadwyck-Healey
 • Books in Print® (booksinprint.com)

Detailní informace viz PQ Support center.
Aktuální stav dostupnosti služeb ProQuest ověříte kdykoliv přes ProQuest Status page.

Archiv kultovního hudebního časopisu Rolling Stone na ProQuestu

16. 7. 2021 - ProQuest

Archiv jednoho z nejlegendár­nějších a nejvlivnějších spotřebitelských časopisů v historii – Rolling Stone – je nyní poprvé k dispozici a snadno přístupný v digitální podobě prostřednictvím platformy ProQuest. Rolling Stone je jedním z nejvlivnějších časopisů 20. a 21. století se zaměřením na hudbu, film, kulturu a kontrakulturu.

Archiv časopisu Rolling Stone s plnobarevným celostránkovým obsahem uživatelům poskytuje kdykoli a odkudkoli přístup k celému archivu časopisu od roku 1967 až do současnosti. Rolling Stone je klíčovým zdrojem a průvodcem pro pochopení dějin hudby, filmu, televize, zábavy a popkultury. Archiv je určen nejen pro hudební nadšence, ale také pro výzkum v oblasti historie a politiky 20.-21. století, hudby, kulturních studií, mediálních studií, sociologie, amerických studií a dalších společenskovědních a humanitních oborů. Mezi významné novináře a autory, kteří do časopisu přispívali, patří Hunter S. Thompson, Patti Smith, Tom Wolfe, Richard Avedon a Annie Leibowitzová.

Všechna čísla byla zdigitalizována od první do poslední stránky, tzn. že inzeráty, fotografie, ilustrace a recenze jsou k dispozici ve vysoké obrazové kvalitě. Všechny články a speciální obsah jsou indexovány. Samozřejmostí je fulltextové vyhledávání.

Archiv je k dispozici akademickým institucím a veřejným knihovnám na základě předplatného nebo trvalého nákupu. Pro bližší informace kontaktujte Filipa Vojtáška nebo Miriam Suchoňovú.

PhD práce dalších špičkových univerzit najdete nově v ProQuest Dissertations & Theses Global

12. 7. 2021 - ProQuest

Další dvě věhlasné evropské univerzity – německá Friedrich-Alexander-Universität Erlangen-Nürnberg a švédská Karolinska Institutet nově uveřejňují doktorandské práce svých studentů v databázi ProQuest Dissertations & Theses Global™ (PQDT). Záznamy budou indexovány také v Google Scholar.

PQDT aktuálně poskytuje přístup k 2,7 milionům plných textů a 5 milionům abstraktů. Do databáze přispívá přes 4 200 světových univerzit, a to v různých jazycích. Obsah databáze lze křížově prohledávat s dalšími zdroji na platformě ProQuest

Dizertace jsou neocenitelným zdrojem informací o nově vznikajícím výzkumu, jsou v nich prezentovány nové myšlenky a trendy, a často obsahují data a výsledky laboratorních experimentů, terénních prací, průzkumů a statistik, které časopisy nezahrnují. Cenné jsou také rozsáhlé bibliografie. V PQDT jsou k dispozici práce laureátů Nobelovy ceny, vítězů Pulitzerovy ceny, ale také známých herců, hudebníků, aktivistů, ad. Více viz ProQuest Dissertations & Theses – You can do more.

Univerzity z ČR a SR srdečně zveme, aby se informovaly o možnosti začlenění svých disertací do programu Digital Archiving and Access. Participujícím školám je poskytován zdarma i přístup k jejich vlastním disertacím převedeným do elektronické podoby. A od roku 2021 mají k dispozici Electronic Theses and Dissertations Dashboard, který vizuální formou prezentuje chování uživatelů a statistiky. Přečtěte si zkušenosti univerzit s ETD nebo zhlédněte záznam prezentace z letošního ProQuest Day.

Ušetrite pri nákupe e-kníh od Brill, Packt a ďalších vydavateľstiev

9. 7. 2021 - ProQuest

Do 30. 9. 2021 získate zľavu 25 % pri nákupe e-kníh vydavateľstiev Brill, Diplomica Verlag, Duncker & Humblot, International Labor Organization (ILO), John Benjamins Publishing Company, Packt Publishing, Quae, Traugott Bautz Verlag a University of Minnesota Press dostupných na platforme ProQuest Ebook Central.

Na výber je 50 000 titulov v angličtine, ale aj nemčine a francúzštine. Zastúpené sú knihy z odborov – právo, spoločenské vedy, počítačová veda a informačné technológie, manažment, religionistika, jazykoveda, história, filozofia, ekonomické vedy, pedagogika, politológia, vizuálne umenia, technika a ďalšie.

Všetky e-knihy sú bez DRM. Väčšina je dostupná aj cez akvizíciu založenú na dopyte používateľov a moderovaný nákup.

U všetkých titulov sa zľava automaticky zobrazuje v akvizičnom katalógu v LibCentral. Nemáte prístup? Vypýtajte si ho.