Novinky a aktuální informace

Kdo je mezi finalisty letošních cen CODiE 2021?

17. 5. 2021 - ProQuest

Dokonce ve dvou kategoriích finalistů letošních cen CODiE 2021 – Best Big Data Reporting & Analytics Solution a Best Business Information or Data Delivery Solution se objevila služba ETD Dashboard. Electronic Theses and Dissertations Dashboard je k dispozici pro instituce s předplatným databáze závěrečných prací ProQuest Dissertations & Theses. Vizuální formou prezentuje chování uživatelů a využití dizertací a diplomových prací.

Mezi finalisty figuruje také výukový portál Dissertations Bootcamp eLearning Companions (Best [COVID-19] Student Experience Response), který nabízí bezplatné online kurzy, jak na psaní diplomové a dizertační práce.

CODiE Awards, za kterými stojí Software & Information Industry Association (SIIA), jsou udělovány již od roku 1986. Každoročně ocenění získavají nejlepší produkty a služby informačního průmyslu.

Už Brzy! PQDT Open se přesune na www.proquest.com

7. 5. 2021 - ProQuest

Během května 2021 se databáze PQDT Open přesune ze své stávající adresy na platformu www.proquest.com. PQDT Open poskytuje volný přístup k plným textům disertačních a diplomových prací autorů, kteří se rozhodli svou práci publikovat formou open access a volně tak zveřejnit výsledky svého výzkumu. Pro uživatele to znamená, že na www.proquest.com budou mít možnost volně v dizertacích vyhledávat (i bez registrace) a stahovat si plné texty OA prací. PQDT Open aktuálně obsahuje více než 50 000 závěrečných prací z celého světa.

Více informací viz ProQuest Support Center.

Univerzity z ČR a SR srdečně zveme, aby se informovaly o možnosti začlenění svých disertací a diplomových prací do programu Digital Archiving and Access. Participujícím školám je poskytován zdarma přístup k jejich vlastním disertacím převedeným do elektronické podoby včetně odkazu na univerzitní repozitář, indexace obsahu, MARC záznamů a vizuální analýzy využití přes ETD Dashboard. Zveřejněním závěrečných prací může univerzita snadno dosáhnout šíření povědomí o svých výzkumných aktivitách, navázat nové mezinárodní spolupráce a zvýšit svou prestiž. Sklízení dat probíhá obvykle automatizovaně, ale univerzita má plnou kontrolu nad celým procesem a autorská práva zůstávají autorovi práce.

Nakupujte odbornou literaturu pro knihovníky z vydavatelství FACET Publishing

12. 4. 2021 - FACET Publishing

Obvykle informujeme o nových kolekcích e-knih dostupných pro vaše uživatele, tentokrát přinášíme tipy na odbornou literaturu pro knihovníky a informační pracovníky z produkce vydavatelství FACET Publishing.

Vydavatelství Facet Publishing se specializuje na odbornou literaturu pro knihovníky a informační specialisty. Jeho nabídku naleznete jak na platformě ProQuest Ebook Central, tak na platformě Cambridge Core.

Následující publikace byly publikovány online v roce 2020 a 2021:

V případě zájmu o tituly FACET Publishing kontaktujte Filipa Vojtáška nebo Miriam Suchoňovú.

European Thyroid Journal od roku 2022 jako open access pod vydavatelstvím Bioscientifica

9. 4. 2021 - BioScientifica

Vydavatelství Bioscientifica od ledna 2022 oficiálně převezme, na základě spolupráce s European Thyroid Association, časopis European Thyroid Journal, a z časopisu se zároveň stane OA titul. Dosavadním vydavatelem je Karger. Více informací k této změně viz oficiální tisková zpráva.

BioScientifica je uznávaným vydavatelem řady impaktovaných časopisů zaměřených na klinickou endokrinologii a metabolismus, reprodukci a onkologii. Do portfolia vydavatelství patří např. Endocrine-Related Cancer, Journal of Endocrinology, Journal of Molecular Endocrinology, European Journal of Endocrinology, Reproduction nebo Echo Research and Practice (open access).

Nejnovější tituly na platformě ProQuest Ebook Central v češtině

6. 4. 2021 - Albertina icome Praha

Na platformě ProQuest Ebook Central se rozšiřuje nabídka e-knih z českého vydavatelství Karolinum, z titulů publikovaných v roce 2020 a 2021 vybíráme:

 • Urologie pro studenty všeobecného lékařství / Hora, Milan; Dolejšová, Olga a kol.
 • Jak číst politické myslitele? / Halamka, Tomáš; Virdzek, Andrej
 • Dvě hostiny: Antologie povídek z Vietnamu / Nguyễn Công Hoan; Nam Cao
 • Východ proti Západu?: Krymská válka (1853–1856) pohledem historické antropologie / Wohlmuth, Petr
 • Korespondence Josefa Zvěřiny a Aleny Falerské: (1971–1975) / Šmídová, Lucie (ed.)
 • Masáž a regenerace ve sportu / Hošková, Blanka; Majorová, Simona; Nováková, Pavlína
 • Patologická anatomie vývojových vad srdce / Fabián, Ondřej; Kachlík, David
 • Etnomuzikologie. Velmi krátký úvod / Rice, Timothy
 • Za obrysy média. Literatura a medialita / Müller, Richard; Chudý, Tomáš a kol.
 • America First: Příčiny a kontext volebního vítězství Donalda Trumpa / Hornát, Jan; Kýrová, Lucie (ed. )
 • Záhada nemoci Karla IV: Osobnosti českých dějin z perspektivy obličejové chirurgie / Ramba, Jiří
 • Právo v kontextu umění, filmu a literatury / Agha, Petr a. kol.
 • Výživa v geriatrii a gerontologii / Vágnerová, Tereza
 • Kapitoly z forenzní psychologie / Gillernová, Ilona a. kol.
 • Už je zítra?: Aneb jak pandemie mění Evropu / Krastev, Ivan
 • KVALITNÍ ŽIVOT S TINNITEM: I přesto, že máte TINNITUS, můžete mít v hlavě ticho! / Hornek, Radka; Šťastná, Lucie
 • Automobilismus a česká společnost / Stemberk, Jan; Jakubec, Ivan; Salanda, Bohuslav
 • Život v průsečíku rizik / Buriánek, Jiří; Richter, Eva
 • ad.

Další e-knihy v češtině najdete přes pokročilé vyhledávání po přihlášení do LibCentral.

Přes ProQuest Ebook Central lze publikace jednotlivě zakoupit v různých licencích nebo formou DDA (akvizice na základě požadavků od uživatelů) či krátkodobých výpůjček, číst obsah online i offline, stahovat jednotlivé kapitoly i kompletní obsah nebo dopisovat vlastní poznámky.

Pro informace o cenách kontaktujte Filipa Vojtáška a Miriam Suchoňovú.

ProQuest One Literature oceněna jako Databáze roku 2020

11. 3. 2021 - Library Journal

Ve svém březnovém čísle Library Journal uveřejnil seznam nejzajímavějších databází a referenčních děl, které na svých stránkách recenzoval v roce 2020. Ve výběru „Best Databases of 2020“ zabodovaly např. databáze ProQuest One Literature a AccessScience (McGraw-Hill) nebo Refugees, Relief and Resettlement: Forced Migration and World War II. (Gale).

„Ačkoliv databází zaměřených na literaturu existuje hodně, tato databáze [ProQuest One Literature] je jedinečná v tom, že se chlubí více než 500 000 literárními texty, 1 200 odbornými časopisy, 20 000 e-knihami a 14 000 dizertacemi, a také multimediálním obsahem, např. audio nahrávkami Shakespearových her nebo video a audio nahrávkami básníků jako jsou Seamus Heaney nebo Langston Hughes, kteří recitují své dílo. Obsah je obdivuhodně široký a rozmanitý a rozhraní je elegantní a uživatelsky přívětivé.“

Pro zájemce rádi vyžádáme zkušební přístup. Kontaktujte Jakuba Petříka nebo Miriam Suchoňovú.

Kompletní seznam Best Databases 2020.

Nejčtenější dizertační práce v databázi ProQuest Central

10. 3. 2021 - ProQuest

Pro výzkum využívá dizertace cca 73% vědců. Jsou neocenitelným zdrojem informací o nově vznikajícím výzkumu, jsou v nich prezentovány nové myšlenky a trendy, a často obsahují data a výsledky laboratorních experimentů, terénních prací, průzkumů a statistik, které časopisy nezahrnují.

Věděli jste, že dizertace jsou také podstatnou součástí databáze ProQuest Central, ke které má přístup většina vysokých škol v ČR?

Projděte si seznam nejčtenějších dizertací za leden 2021, které jsou pro uživatele ProQuest Central dostupné v plném textu.

Přírůstky v Academic Complete za poslední rok

23. 2. 2021 - ProQuest

Instituce s předplatným kolekce ebooks Academic Complete mají přístup k těmto novinkám:

 • v roce 2020 přibylo 11 760 nových titulů, celkový počet tak dosahuje již 199 900 titulů
 • narůstající počet DRM-free titulů, aktuálně jich je přes 28 500
 • vzrůstající počet cizojazyčných titulů – aktuálně to je již přes 12 500 titulů ve francouzštině, němčině, italštině, češtině, španělštině, čínštině, a mnoha dalších
 • 50 titulů ze seznamu CHOICE Outstanding Academic Titles (OAT)
 • 45 titulů ze žebříčku Doody’s Core Titles
 • přírůstky v jednotlivých oborech: medicína 1420, náboženství 1065, sociální vědy 995, obchod a ekonomika 920, historie 760,
 • platforma pro elektronické knihy ProQuest Ebook Central získala ocenění ASPIRE Gold, informace o přístupnosti

Podrobnější informace viz aktuální infografika.

Academic Complete je polytematická kolekce více než 199 900 odborných elektronických monografií z produkce řady významných vydavatelů včetně univerzitních a akademických vydavatelství, jakož i malých, ale důležitých vydavatelů. Vybrány jsou především publikace, které obvykle nakupují akademické knihovny včetně titulů na seznamech Choice Magazine's Ou­tstanding Academic Titles a Doody's. Pokrývá obory ekonomie a obchod, humanitní vědy, biologie a fyzika, medicína, informační technologie, inženýrství a technologie, historie a politické vědy, právo, sociální vědy, náboženství a filosofie, literatura a jazykověda, umění a pedagogika.

Kolekce je dostupná formou předplatného pro akademické instituce pro neomezený počet současně pracujících uživatelů. Obsah lze číst online i offline, k dispozici jsou statistiky COUNTER i záznamy MARC 21.

ProQuest podporuje integraci s výukovým systémem Moodle

19. 2. 2021 - ProQuest

ProQuest představil nové možnosti propojení mezi platformou ProQuest a e-learningovými systémy, konkrétně Moodle a Canva (další systémy budou brzy následovat). Platforma ProQuest nyní splňuje standard IMS Global Learning Consortium v. 1.3 pro interoperabilitu výukových nástrojů (LTI). Je to další vylepšení ze strany ProQuestu, které usnadňuje a zefektivňuje přístup do předplacených e-zdrojů, zejména v době distanční výuky.

Jakmile je integrace mezi platformou ProQuest a Moodle nastavena (viz návody níže), vyučující mohou bez problémů vkládat odkazy na obsah z ProQuestu přímo do studijních materiálů v Moodle (bez nutnosti opustit prostředí kurzu). A studenti získají přímý přístup k obsahu, aniž by se museli samostatně přihlašovat do ProQuestu, uživatel je ověřen přímo v Moodle.

Dnes je kriticky důležité, aby studenti nejen získali snadný přístup k předplacenému obsahu, ale také aby čerpali ze spolehlivých a prověřených zdrojů, jako je např. ProQuest Central. Integrace s výukovými systémy je dalším způsobem, jak mohou akademické knihovny aktivně podporovat výzkum a výuku. Tato služba je stávajícím zákazníkům poskytována zdarma.

Návody pro integraci:

Na světě je ProQuest One Business - obchodní a ekonomické informace na jednom místě

16. 2. 2021 - ProQuest

ProQuest One Business je nové řešení, které vzniklo ve spolupráci s akreditační organizací ekonomických škol AACSB – Association to Advance Collegiate Schools of Business, a přináší kombinaci praktického a teoretického obsahu pro ekonomické vědy v interaktivním rozhraní, které studentům pomáhá budovat dovednosti, které budou potřebovat pro úspěch ve svém studiu a kariéře.

ProQuest One Business poskytuje pedagogům i studentům od bakalářského stupně až po MBA kurzy přístup k širokému spektru informačních zdrojů na jednom místě, a ve známém moderním rešeršním prostředí kombinuje za zvýhodněnou cenu špičkové e-zdroje, které v řadě případů nejsou dostupné nikde jinde:

 • tisíce ekonomických analýz firem, zemí a jednotlivých odvětví od providerů jako jsou Economist Intelligence Unit (EIU) a Fitch Solutions, a také detailní analytické reporty z J.P. Morgan, profily více než 4 000 firem
 • odborné časopisy (více než 2 600) a e-books (přes 25 000) od renomovaných vydavatelů, včetně Emerald a Springer
 • plnotextové obchodní zpravodajství z The Wall Street Journal, The Economist a the Financial Times + další zpravodajské kanály
 • kolekce videí (přes 21 000), která zahrnuje rozhovory s obchodními lídry, případové studie nebo školení
 • relevantní dizertační práce (více než 55 000)
 • případové studie (přes 15 000)

Chcete se o ProQuest One Business dozvědět více? Prolistujte si brožuru, pusťte si krátké video na YouTube nebo se přihlaste na některý z chystaných webinářů Teaching and Learning with ProQuest One Business. Pro další informace anebo nastavení zkušebního přístupu kontaktujte Michaela Svobodu.

Vedle ProQuest One Business má již ProQuest v nabídce ProQuest One Academic a ProQuest One Literature.

Kompletní nabídka databází od Americké psychologické asociace (APA) u ProQuestu

16. 2. 2021 - ProQuest

Na platformě Alexander Street Online je nově k dispozici databáze APA PsycTherapy, která nabízí možnost sledovat reálná videa z psychoterapií, vedených známými psychoterapeuty. V kolekci najdete přes 500 videí a více než 100 různých terapeutických přístupů. Tato osvědčená tréninková metoda je neocenitelným nástrojem, který studentům umožní držet krok s nejnovějšími psychoterapeu­tickými technikami.

ProQuest nabízí kompletní portfolio databází American Psychological Association (APA):

Budete-li mít zájem o více informací, kontaktujte Filipa Vojtáška nebo Miriam Suchoňovú.