Novinky a aktuální informace

A nejžádanějšími tituly na platformě ProQuest se stávají...

24. 5. 2022 - ProQuest

ProQuest sestavil seznam 1000 celosvětově nejžádanějších titulů za rok 2021, jsou mezi nimi publikace z nejrůznějších oborů z produkce mnoha vydavatelů. Celkový počet e-knih na platformě ProQuest Ebook Central je aktuálně 1,8 milionu.

Tento výběr může sloužit jako inspirace pro akvizici nových titulů do Vaší knihovny. Kompletní seznam na vyžádání u Filipa Vojtáška a Miriam Suchoňové.

Dalšími pomocníky akvizitérů jsou pak předpřipravené seznamy e-knih na konkrétní témata. tzv. curated topic lists. A stále také platí sleva 50 % na e-verze publikací, které vaše knihovna již vlastní v tištěné podobě. Aktuálně se nabídka týká produkce více než 40 vydavatelů např. Bloomsbury Publishing, Humman Kinetics, Springer, Oxford University Press (tituly před rokem 2020), Taylor & Francis (tituly do roku 2021), World Scientific, ad.

Jaké novinky najdete v ProQuest One Business?

4. 5. 2022 - ProQuest

Do databáze ProQuest One Business přibylo více než 150 nových časopisů , např. European Journal of Management and Business Economics, Organization Management Journal, nebo Journal of Tourism Futures. Dále business zpravodajství včetně The Conversation a Dow Jones’ Private Equity News, a Financial News. Obohacen byl také obsah pro výuku – stovky obchodních případů od poskytovatelů jako jsou MIT, Darden, Anderson School of Management a IE Business School; více než 1 300 nových elektronických knih od vydavatelů, jako jsou Emerald, Sage, Business Expert Press, Society for Human Resource Management a Kogan Page; videa a podcasty z časopisu The Economist; stovky nových reportů od společnosti Plunkett Research a dalších providerů jako jsou OECD, Oxford Economics a The Economist intelligence Unit.

Procházení dle průmyslových oborů (Industries) je nově intuitivnější a transparentnější, a studentům pomáhá i hierarchická struktura NAICS kódů. Napřímo jsou prolinkovány reporty a další obsah související s vybraným oborem, viz přehled novinek.

Procházet obsah lze nově i dle konkrétních témat (Subject) a tato funkce se dočká ještě dalších vylepšení v roce 2022.

Company Overviews, které studentům pomáhají najít a rychle prohledat obsah týkající se téměř 4 000 světových společností, nyní zjednodušují přístup k informacím o fúzích a akvizicích, k finančním údajům z odvětví a analytickým zprávám společnosti J. P. Morgan z jednoho místa.

Charleston Advisor v loňské recenzi ohodnotil ProQuest One Business známkou 4.75 (z 5.0). Chcete se dozvědět o ProQuest One Business více? Přihlašte se na některý z chystaných webinářů a/nebo si vyžádejte zkušební přístup pro vaši instituci.

Nakupujte odbornou literaturu pro knihovníky z vydavatelství FACET Publishing

27. 4. 2022 - ProQuest LLC

Obvykle informujeme o nových kolekcích e-knih dostupných pro vaše uživatele, tentokrát přinášíme tipy na odbornou literaturu pro knihovníky a informační pracovníky z produkce vydavatelství FACET Publishing.

Vydavatelství Facet Publishing se specializuje na odbornou literaturu pro knihovníky a informační specialisty. Jeho nabídku naleznete jak na platformě ProQuest Ebook Central, tak na platformě Cambridge Core.

Zde přinášíme výběr zajímavých publikací, jejichž e-verze pořídíte na platformě ProQuest Ebook Central:

V případě zájmu o tituly FACET Publishing kontaktujte Filipa Vojtáška nebo Miriam Suchoňovú.

Charles Darwin University zařadí závěrečné práce do ProQuest Dissertations & Theses Global

22. 4. 2022 - ProQuest

Charles Darwin University z Austrálie je další z řady univerzit, které se zapojily do publikačního programu ProQuest a uveřejňují závěrečné diplomové a dizertační práce svých studentů v databázi ProQuest Dissertations & Theses Global™ (PQDT). Už brzy tak uživatelé PQDT po celém světě budou mít dostupné tisíce závěrečných prací z této australské univerzity. Záznamy budou indexovány také v Google Scholar.

PQDT aktuálně poskytuje přístup k 2,9 milionům plných textů a 5 milionům abstraktů. Do databáze přispívá přes 4 200 světových univerzit, a to v různých jazycích. Obsah databáze lze křížově prohledávat s dalšími zdroji na platformě ProQuest, a PQDT je také součástí ProQuest One Academic.

Univerzity z ČR a SR srdečně zveme, aby se informovaly o možnosti začlenění kvalifikačních prací do programu Digital Archiving and Access. Participujícím školám je poskytován zdarma i přístup k jejich vlastním disertacím převedeným do elektronické podoby a sledování využití přes ETD Dashboard.

Nová vylepšení pro uživatele databází ProQuest

11. 4. 2022 - ProQuest

Společnost ProQuest pokračuje ve vylepšování a optimalizaci platformy ProQuest na základě zpětné vazby od zákazníků a uživatelů. Od 31. března 2022 jsou k dispozici vylepšení, která nabízejí nové možnosti vyhledávání dle typu zdroje a dále funkce, které uživatelům usnadňují interakci s obsahem. Mezi tato vylepšení patří:

 • na hlavní stránce www.proquest.com se nad vyhledávacím okénkem pod odkazem Další (All source types) objevily další volby pro vyhledávání dle typu zdroje obsahu (např. encyklopedie, historická periodika, zpravodajství, ad.). Nabídka vychází z databází, které vaše instituce předplácí. Tato novinka nyní umožňuje vícenásobný výběr – uživatel může vybrat více než jeden typ zdroje.
 • vizuálně zvýrazněna byla informace o počtu databází, které uživatel aktuálně prohledává. Má možnost křížově prohledávat více databází nebo cíleně vyhledávat pouze v konkrétním zdroji.
 • nová funkce „Quick Look“ (Rychlý náhled) umožňuje uživateli zobrazit si u každého výsledku náhled, aniž by opustil stránku s výsledky vyhledávání. Po kliknutí na „Quick Look“ se na stránce s výsledky otevře panel, kde uživatel vidí celý abstrakt a předmětová hesla a také ikonky funkcí jako je citování, uložení, odeslání e-mailem nebo tisk.
 • intuitivní odkazy na další doporučované zdroje (Suggested Sources) k vyhledanému dokumentu. Odkazy uvidíte v panelu vpravo, jakmile si otevřete kterýkoliv z výsledků vyhledávání. Po kliknutí na „View all“ se uživatel dostane na přehled souvisejících zdrojů.

Podrobnější informace včetně ukázek jsou k dispozici v support center. Prakticky si je můžete ihned vyzkoušet na www.proquest.com.

ProQuest One Business oceněna jako Databáze roku 2021

19. 3. 2022 - Library Journal

Ve svém březnovém čísle Library Journal uveřejnil seznam nejzajímavějších databází a referenčních děl, které na svých stránkách recenzoval v roce 2021. Ve výběru „Best Databases of 2021“ zabodovala i databáze ProQuest One Business.

„Tento nepostradatelný zdroj, který byl vytvořen s cílem podpořit studenty ekonomických oborů ve zdokonalování jejich výzkumných dovedností, obsahuje market a industry reports, rozhovory s business leaders, publikace jako je Wall Street Journal, video případové studie, a další. Kromě vynikajícího obsahu je databáze také skvěle uspořádaná a snadno se v ní orientuje.“

Kromě toho ProQuest One Business získala vloni také ocenění nejlepší nový produkt / služba (Best New Product/Service) v rámci Annual Readers’ Choice Awards, které každoročně uděluje časopis Charleston Advisor.

Pro zájemce rádi vyžádáme zkušební přístup. Kontaktujte Janu Machonskou nebo Miriam Suchoňovú. Ke zhlédnutí je také webinář.

V předchozím roce bodovala v žebříčku „Best Databases of 2020“ databáze ProQuest One Literature.

ProQuest pomáha vedcom vyhľadávať v otvorených e-knihách

21. 1. 2022 - ProQuest, part of Clarivate

Novo vytvorená kolekcia Open Access Complete na platforme ProQuest Ebook Central zjednodušuje používateľom vyhľadávanie otvorených kníh.

Kolekcia začala koncom roku 2021 s 1000 t­itulmi, medzičasom sa rozrástla, nájdete v nej 2220 monografií od spoločností Springer, De Gruyter, Transcript Verlag, Open Books Publishers, Quae a ďalších vedeckých a univerzitných vydavateľstiev. Ťažisko tvoria knihy v angličtine, nemčine a francúzštine.

Podobne ako u e-kníh, je kolekcia OA Complete dostupná aj cez platformu ProQuest, aby používatelia mohli pracovať so všetkými e-zdrojmi na jednom mieste.

Prístup môžu využiť inštitúcie, ktoré majú na platforme Ebook Central sprístupnené jednotlivé knihy alebo knižné kolekcie. Stačí aktivovať prístup v administrátorskom rozhraní LibCentral. Kontaktujte Andreu Kutnarovú (ČR) a Luciu Poledníkovú (SR).

16. januára nebudú dostupné služby ProQuest

11. 1. 2022 - ProQuest, part of Clarivate

V vedeľu 16. 1. bude plánovaná technická odstávka online služieb ProQuest, a to v čase od 4:00 do 12:00.

Nedostupné budú:

Podrobné informácie nájdete v ProQuest Support Center. Aktuálny stav dostupnosti služieb ProQuest overíte kedykoľvek cez ProQuest Status page.

16. ledna nebudou dostupné služby ProQuest

10. 1. 2022 - ProQuest

V neděli 16. 1. proběhne plánovaná technická odstávka online služeb ProQuest, a to v době od 04 do 12 hod.

Nedostupné v těchto časech budou:

 • databáze na platformě ProQuest (www.proquest.com)
 • ProQuest Dialog (dialog.proqu­est.com/profes­sional)
 • databáze na platfomě Chadwyck-Healey
 • e-knihy v rozhraní ProQuest Ebook Central (v době od 04 do 07 hod)
 • LibCentral pro knihovníky (v době od 04 do 07 hod)

Detailní informace viz PQ Support center. Aktuální stav dostupnosti služeb ProQuest ověříte kdykoliv přes ProQuest Status page.

Obsah databáze ProQuest One Literature se rozrůstá

13. 12. 2021 - ProQuest

Databáze ProQuest One Literature rozšiřuje svůj obsah o další nové časopisy, e-knihy a témata. Souhrn nejpodstatnějších novinek za rok 2021:

 • více než 40 nových tematických stránek mapujících různé literární směry a klíčová díla
 • více než 25 nových odborných časopisů, např: Diacrítica, Enthymema, Explorations, REAL (The Yearbook of research in English and American literature), Reflections, Tintas, ad.
 • přes 2 500 nových e-knih. Tituly se týkají literatury, biografií a autobiografií, sociologie, studia cizích jazyků, literární kritiky, filozofie, náboženství, společenských věd, historie, vzdělávání, jazykovědy.

Podrobněji o všech novinkách viz support center.

Italské a maďarské univerzity zařadí PhD práce do ProQuest Dissertations & Theses Global

19. 11. 2021 - ProQuest

Další dvě evropské univerzity – italská LIUC-Università Carlo Cattaneo (zaměření na obchod a ekonomiku) a maďarská Budapest University of Technology – Faculty of Mechanical Engineering (strojní inženýrství) nově uveřejňují dizertační práce svých studentů v databázi ProQuest Dissertations & Theses Global™ (PQDT). Záznamy budou indexovány také v Google Scholar.

Valentina Lazzarotti, Director of the PhD Program na LIUC-Università Carlo Cattaneo k tomu uvedla: „Zařazení dizertačních prací našich studentů do kolekce ProQuest Dissertations & Theses Global pomůže podpořit naše začínající akademické pracovníky a zvýšit jejich globální prestiž spolu s prestiží univerzity. Otevře to potenciální možnosti spolupráce s dalšími institucemi, akademiky a organizacemi po celém světě“.

PQDT aktuálně poskytuje přístup k 2,8 milionům plných textů a 5 milionům abstraktů. Do databáze přispívá přes 4 200 světových univerzit, a to v různých jazycích. Obsah databáze lze křížově prohledávat s dalšími zdroji na platformě ProQuest, a PQDT je také součástí ProQuest One Academic.

Univerzity z ČR a SR srdečně zveme, aby se informovaly o možnosti začlenění svých disertací do programu Digital Archiving and Access. Participujícím školám je poskytován zdarma i přístup k jejich vlastním disertacím převedeným do elektronické podoby.